Maisto papildų karalius L-karnitinas

L-karnitinas – lieknėjimui skirtų maisto papildų karalius, kurio galbūt nežinojote..

Sportuojate norėdami sulieknėti ir nevartojate l-karnitino? Vadinasi šis atradimas Jus išties nustebins. Vartodami L-karnitiną prieš treniruotes pasieksite norimų rezultatų kur kas greičiau ir lengviau, o svarbiausia – tai nekenkia Jūsų sveikatai.
L-karnitinas – natūralus, į B grupės vitaminus panašus junginys, kuris padidina ląstelių membranų pralaidumą riebiosioms rūgštims. Karnitinas padeda transportuoti šias rūgštis į mitochondrijas, kuriose jos yra panaudojamos energijai gauti. Karnitinas būtinas organizmo funkcijoms palaikyti. Jis nepamainomas organizmo vidinės energijos gamybai ir riebalų metabolizmui.

L-karnitinas gali būti gaminamas kepenyse, inkstuose ir smegenyse. Tačiau taip kūnas gali patenkinti tik 10-30 procentų savo poreikių. Visas kitas kiekis turi būti gaunamas su maistu.

L-karnitinas būtinas visai žmogaus medžiagų apykaitai. Pakankamas jo kiekis apsaugo nuo širdies problemų, saugo imunitetą, gerina kepenų ir inkstų funkcijas. Daugiausia karnitino yra raudonoje mėsoje (jautiena, kiauliena) ir pieno produktuose. Kiti natūralūs kartinino šaltiniai yra riešutai ir sėklos (pvz., moliūgų, saulėgrąžų, sezamo), ankštiniai (pupelės, žirniai, lęšiai, žemės riešutai), daržovės (šparagai, brokoliai, Briuselio kopūstai, česnakai, petražolės, artišokai), vaisiai (abrikosai, bananai), grūdai (grikiai, kukurūzai, avižos, ryžiai, soros, rugiai, kviečių gemalai).

Organizmui stokojant karnitino sumažėja fizinis aktyvumas, vargina nuovargis, išsekimas, susilpnėja riebalų apykaita, atsiranda viršsvorio, puola įvairios infekcijos bei kamuoja virusai, gali išsivystyti augimo ar vystymosi sutrikimai.
Karnitinas tinka norintiems kontroliuoti kūno svorį. Vartojant karnitiną taip pat reikia mažinti suvartojamų kalorijų skaičių ir derinti tai su fizine veikla. Karnitinas tik paspartina maisto riebalų deginimą ir sumažina alkio pojūtį. Jis pagerina kraujo apytaką ir raumenų aprūpinimą deguonimi. Po intensyvaus fizinio krūvio padeda greičiau atsigauti organizmui, skatina baltymų sintezę, raumenų masės formavimąsi.

Karnitino rekomenduojama dozė yra 300-1000 mg per dieną. Nepatartina vartoti vakare, nes gali būti sunkiau užmigti, kadangi karnitinas pasižymi poveikiu, didinančiu žmogaus aktyvumą.